10 kwietnia 2025 r. prof. Marek Białokur i dr Karolina Biedka wygłosili wykłady w Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym w Głuchołazach w ramach „O!Polskich spotkań z muzą Klio” pt.
Dlaczego warto pamiętać o nieprzeciętnych ludziach i przełomowych wydarzeniach? – prof. Marek Białokur
Korfanty, Witos i 1989 – sprawdź, co wiesz! – dr Karolina Biedka
W swoim wystąpieniu prof. Marek Białokur podjął się przedstawienia znaczenia pamięci o nieprzeciętnych postaciach oraz przełomowych wydarzeniach w kontekście historycznym i edukacyjnym. W sposób szczególny odniósł się do ustanawianych przez Sejm i Senat RP patronów poszczególnych lat w Polsce. W kontekście 2025 roku, przybliżył sylwetki kilku spośród patronów tego roku, w tym Stefana Żeromskiego, Władysława Reymonta oraz generała Kazimierza Sosnkowskiego, wskazując na ich wkład w kulturę, literaturę i historię Polski. Ważnym elementem jego wystąpienia było także przeanalizowanie innej rocznicy, tj. Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski i podkreślenie znaczenia tej rocznicy dla tożsamości narodowej i zrozumienia początków państwa polskiego. Wystąpienie było próbą odpowiedzi na pytanie, jak współczesne społeczeństwo może czerpać inspirację z dokonań przeszłych pokoleń oraz dlaczego upamiętnianie tych wydarzeń ma istotne znaczenie edukacyjne i wychowawcze. Z kolei dr Karolina Biedka przedstawiła młodzieży wystąpienie pt.: „Korfanty, Witos i 1989 – sprawdź, co wiesz!”. W jego pierwszej części omówiła najważniejsze wątki związane z biografią Wojciecha Korfantego i Wincentego Witosa oraz przełomowego znaczenia 1989 roku nie tylko w historii Polski i Europy, ale i całego globu. W drugiej części przeprowadziła bardzo interesujący i angażujący młodzież quiz internetowy, w którym zadaniem uczniów było odpowiadanie na pytania w popularnej mobilnej aplikacji pomagającej szybko i wizualnie atrakcyjnie wersyfikować wiedzę przy użyciu urządzeń mobilnych. W tym intersującym przedsięwzięciu, które było jednym z elementów projektu „O!Polskie spotkania z muzą Klio” wzięło udział blisko 60 uczniów i nauczycieli Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Głuchołazach.
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”. Nr projektu: POPUL/SP/0060/2024/02. Nazwa projektu: O!Polskie spotkania z muzą Klio. Wartość dofinansowania: 97 900 PLN. Całkowita wartość projektu: 108 900 PLN.