Wykłady i warsztaty

Inauguracja Lenartowicz RGB

Bolesław I – Chrobry czy Wielki? Próba bilansu w 1000-lecie koronacji – prof. dr hab. Anna Pobóg-Lenartowicz

Kiedy: 28 marca 2025, godz. 10:00

Gdzie: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Opole ul. Piastowska 14, sala Orła Białego

Wykład przygotowany przez prof. dr hab. Annę Pobóg-Lenartowicz (Instytut Historii UO) poświęcony będzie analizie panowania Bolesława I Chrobrego, jednego z najwybitniejszych władców wczesnośredniowiecznej Polski. W 1000-lecie jego koronacji spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy przydomek „Chrobry” – oznaczający dzielność i waleczność – w pełni oddaje jego rolę w budowaniu fundamentów polskiej państwowości, czy może należy mu się tytuł „Wielkiego” za dokonania polityczne, militarne i administracyjne. Omówione zostaną jego relacje z sąsiadami, politykę wewnętrzną, działalność dyplomatyczną oraz religijną, oceniając, na ile jego osiągnięcia miały trwały wpływ na kształt Polski i jej miejsce w ówczesnej Europie.

Adam Wołoszyn

Życie ofiarowane. Posługa i męczeńska śmierć sióstr elżbietanek w 1945 roku – prof. UO dr hab. Antoni Maziarz

Kiedy: 26 marca 2025, godz. 16:00

Gdzie: Centrum Przesiadkowe w Gogolinie

Wykład przygotowany przez prof. UO dr hab. Antoniego Maziarza (Instytut Historii UO) poświęcony będzie heroicznej posłudze oraz tragicznym losom sióstr elżbietanek w ostatnich miesiącach II wojny światowej. Gdy w 1945 r. Armia Czerwona zajmowała tereny Śląska, tysiące mieszkańców tych ziem zostało bez pomocy. Bardzo często to na nich spadła zemsta za zbrodnie popełniane przez Niemców. Szczególnie okrutny los spotkał kobiety. Wsparcie opuszczonym próbowały okazać siostry zakonne. Za swą ofiarność zapłaciły cenę najwyższą. Dziesięć spośród zamordowanych wówczas elżbietanek w 2022 r. zostało wyniesionych na ołtarze. 

Adam Wołoszyn

Zwierzęta w służbie wojny na przestrzeni dziejów – mgr Adam Wołoszyn

Kiedy: 26 marca 2025, godz. 15:30

Gdzie: Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego, ul. Strzelców Bytomskich 2, sala 132

Wykład przygotowany przez mgr. Adama Wołoszyna (Instytut Historii UO) poświęcony będzie roli zwierząt w wojnach, od starożytności po współczesność. Zostaną przedstawione różne sposoby wykorzystania zwierząt na polu bitwy, w tym koni, słoni, gołębi pocztowych, psów itd. Analiza uwzględnia nie tylko historyczne aspekty, ale także współczesne wykorzystanie zwierząt w armiach różnych państw.

Tomasz Ciesielski

Pobyty władców Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Opolu – prof. UO dr hab. Tomasz Ciesielski

Kiedy: 18 marca 2025, godz. 11:00

Gdzie: Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu, ul. Tadeusza Kościuszki 39-41

Wykład przygotowany przez prof. UO dr hab. Tomasza Ciesielskiego (Instytut Historii UO) poświęcony będzie dwóm pobytom królewskim w Opolu: 1) Jana Kazimierza, w dniach 20-27 listopada 1655 r.; 2) Elektora saskiego, Fryderyka Augusta II – króla elekta Augusta III, w dniach 15 grudnia 1733 r. – 3 stycznia 1734 r.

Przejdź do treści